понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne ogrodzenie alias mówiąc wprost żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Żywopłoty w większości wypadków spełniają role ogrodzenia, chociaż częstokroć służą również za ozdobę. Na ogól takie ogrodzenia z plastyku buduje się w słonecznych położeniach, w których ekspresowo wzrastają i mocno gęstnieją. Mnóstwo powabu maja także takie rosnące ogrodzenia, jakie prowadza przez osłonięte zakątki skweru. Ciemna zieleń liści z transparentna gdzieniegdzie gmatwanina witek lub kwiatami komponują przyciągające spojrzenie obrazki, a rześka wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , powoduje iż nawet krótki spacer nieopodal takiego parkanu wycisza a także uspokaja.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, należy uwzględnić funkcje takiego płotu, warunki które są w ogrodzie, a także nasze preferencje a także czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o prostym pokroju same rosną, często tez bujnie rozkwitają, jednakże potrzebują tez mnóstwo miejsca. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenie plastikowe z Środy Śląskiej mogą być niezwykle cienkie, aczkolwiek należny je cyklicznie obcinać i raczej nie kwitną. Nie bez wpływu są tez koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest zatem nad czym się zastanawiać, ponieważ takie plot tworzy się na lata, niekiedy nawet na pokolenia.


Najczęściej zadowalający jest żywy parkan o wielkości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, niesłychanie modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on wiele zalet:
•jest mało absorbujący,
•odpowiednio wytrzymuje susze,
•błyskawicznie rośnie,
•cyklicznie podcinany porządnie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeżeli je zgubi, to i tak gąszcz jego witek układa nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga błyszcząca - jesienią wspaniale się przebarwia na rożne kolory żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. odmiany o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się przydatnymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej postać wyłącznie od strony reprezentacyjnej, i cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Niesłychanie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie z plastiku z Sopotu stanowi barierę nie do pokonania, natomiast w razie potrzeby zacienia pobliskie budynki i ulice. Aby wykonać taki parkan rośliny zasadzamy dookoła krawędzi posesji. Jeżeli mamy dosyć miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo daje orzechy. Jeśli pragniemy by nasze żywe ogrodzenie było bardzo wysokie a zarazem wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze gdy rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий