среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż kamienie ogrodzenie te pochodzą z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało biegłym ślepiem z trudem je rozr��żnić.

Chociaż głazy sztachety te są z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało fachowym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, lekkiej obróbce oraz stosunkowo niskiej cenie. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najprościej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy bądź wstępnie obrabia, składa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przekazuje do miejsca budowy balustrady z plastyku na plot i furtkę ogrodzeniowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scementowany lepiszczem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Prócz substancji zlepiających występują tam również inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się zabarwienie głazów na sztachety plastikowe na ogrodzenie i bramkę ogrodzeniowa, przybierają one wówczas różne atramenty czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak dużych złóż kroi się największe bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie wolno także siekać na sześciany o symetrycznych konturach, użytkowane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno też je porcjować przy pomocy specjalnych klinów i dłut na małe, nietypowych kształtów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie plastikowe stosuje się dodatkowo wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród nazbieranych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, głównie muszli małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować polecane na ogrodzenie z plastiku z Świebodzina na ogrodzenie i furtę ze sztachet. Nadają się jednakże głównie do stosowania wewnątrz, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej nadają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru parku oraz naszych zamiłowań forma kamiennych tafel może być urozmaicony – od łamanych, niesymetrycznych, aż po pionowo przyciętych prostokątów albo kwadratów. Murki oraz sztachety PVC na ogrodzenie i furtkę ze sztachetek buduje się z głazów różnego zarysu, ułożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. O ile płot powstaje z fragmentów o nietypowych konturach, powinno się je trafnie łączyć tzn. tak, ażeby postać każdego następnego integrował się z poprzednim. Żeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe dziury w środku wolno dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych i pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce użytkowane do budowy ogrodzenie PCV z Chorzowa należą do skał mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur w mgnieniu oka niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Bez trudu obrastają też mchem i glonami. Można temu zapobiec pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań bądź rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać zanieczyszczeń z nawierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą zostać głębokie rysy. Wyspecjalizowane firmy szorują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego zmywania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak potrzebujemy, aby głazy na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий